7 złotych zasad jak zorganizować konkurs na Facebooku

7 listopada 2017

Konkursy na Facebooku są świetną formą uatrakcyjniania publikowanych przez nas treści i okazją do zainteresowania marką nowych użytkowników.

Aby konkurs na Facebooku zorganizować skutecznie i zgodnie z prawem, warto się do niego odpowiednio przygotować.

Po pierwsze – określ cel konkursu

Każdorazowo musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć, Odpowiedz sobie na pytanie PO CO chcesz zorganizować konkurs. Oczywiście możesz po prostu chcieć pozyskać więcej fanów, ale… nie tędy droga. Dlaczego więc warto organizować konkursy?
1. By skutecznie pozyskiwać informacje na temat preferencji odbiorców.
2. By zbierać opinie na temat marki / produktu.
3. By zwiększyć interakcje z fanami.
4. By promować usługi firmy / sprzedawane produkty i znaleźć nowych odbiorców.
5. By wyróżnić użytkowników i nadać im poczucie sprawczości.
Cel konkursu powinien przekładać się na wszelkie kolejne działania – od wyboru jego formy, aż po nagrodę i sposób promocji.

Po drugie – określ formę konkursu

Im konkurs będzie prostszy – tym lepiej dla Ciebie. Ludzie spędzają czas na Facebooku dla przyjemności – zwyczajnie nie chce im się brać udziału w skomplikowanych i mocno angażujących konkursach. Zasady konkursu powinny być jasne, klarowne i jednoznacznie umieszczone w Regulaminie. Jakiego rodzaju konkurs możesz zorganizować? Pomyśl kreatywnie!
1. W formie quizu.
2. W formie konkursu fotograficznego
3. W formie konkursu wideo.
4. W formie udzielenia odpowiedzi na pytanie / uzupełnienia luk.

Sky is the limit. Konkurs możesz przeprowadzić na wallu lub z wykorzystaniem specjalnie przygotowanych aplikacji których koszt waha się zazwyczaj od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W przypadku wyboru aplikacji zawsze poświęć kilka dni na jej testy. Inaczej… rozczarujesz konkursowiczów (a tego zdecydowanie lepiej uniknąć, zawsze).

Po trzecie – nagrody!

Jeżeli zdecydowałeś się na skomplikowany, angażujący, kilkuetapowy konkurs – postaw na naprawdę wartościowe nagrody, dzięki którym użytkownikom będzie się po prostu chciało wziąć w nim udział. Jeśli konkurs jest dość prosty – lepiej sprawdzi się wiele nagród relatywnie niskiej wartości, ale atrakcyjnych.

Po czwarte – regulamin

Jeśli już wszystko dobrze przemyślałeś, pora na regulamin. Prawo w marketingu nie jest mocno skomplikowane, ale naprawdę warto przyswoić sobie podstawy. Regulamin konkursu bezwzględnie musi być zgodny z Regulaminem Facebooka oraz polskimi przepisami prawnymi. Przede wszystkim zapomnij o „polub, udostępnij, oznacz”. Regulamin Facebooka jasno zabrania organizowania konkursów oraz akcji promocyjnych, których warunki zakładają wykorzystanie prywatnych osi czasu użytkowników albo ich powiązań ze znajomymi. Nie możesz więc wymagać w regulaminie, by użytkownicy udostępnili post albo w komentarzu pod postem konkursowym oznaczyli znajomego. Niezgodny z Regulaminem Serwisu będzie również wymóg, by użytkownicy samodzielnie napisali post albo opublikowali zdjęcie z dołączonym konkursowym hasztagiem. Pewnego rodzaju obejściem tego obostrzenia jest możliwość użycia formuły zachęcającej do tego rodzaju działań, np. „Będzie nam bardzo miło, jeżeli udostępnisz ten post!”.

Regulamin konkursu powinien zawierać również dodatkowe postanowienia, które zwalniają Serwis Facebook z odpowiedzialności w związku z organizacją konkursu oraz które informują, że konkurs nie jest sponsorowany, popierany ani przeprowadzany w jakikolwiek sposób przez Serwis Facebook.
Jedną z głównych części regulaminu konkursowego jest część dotycząca sposobu wyboru zwycięzców. Absolutnie zapomnij o losowaniu! Losowanie jest czynnością, która zarezerwowana jest wyłącznie dla loterii. Zasady organizowania loterii zostały uregulowane w ustawie o grach hazardowych (Dz.U. 2015 poz. 612 ze zm. ). By zgodnie z prawem zorganizować taki konkurs, konieczne jest spełnienie dodatkowych wymogów prawnych – ich niedopełnienie grozi wysokimi karami pieniężnymi (połowa wartości puli nagród, jednakże nie mniej niż 10 tysięcy złotych, a oprócz tego grzywna za przestępstwo lub wykroczenie karnoskarbowe – uwierz, lepiej tego uniknąć).

W regulaminie konkursowym powinieneś prócz tego:
1. określić do kogo skierowany jest konkurs i kto jest wykluczony z udziału w nim;
2. jasno sformułować zasady wzięcia udziału w konkursie;
3. określić datę jego rozpoczęcia i zakończenia, a także poinformowania o wynikach;
4. określić czy odbywa się przy użyciu aplikacji czy może z poziomu fanpage’a;
5. sformułować zasady wyboru zwycięzców;
6. określić nagrody;
7. zawrzeć dane organizatora;
8. zawrzeć informację o konieczności posiadania prawdziwego konta w serwisie Facebook;
9. sformułować zgodę na przetwarzanie danych do celów konkursowych;
10. zamieścić zapisy dotyczące postępowania reklamacyjnego;
11. zamieścić zapis odnośnie kwestii podatkowych.

Jeśli chcesz wykorzystać prace uczestników konkursu do celów marketingowych – powinieneś zastrzec ten fakt w regulaminie. Regulamin najlepiej umieścić w sekcji Notatki i podlinkować go do postu konkursowego.

Po piąte – zadbaj o promocję

Poza opublikowaniem posta konkursowego na swoim fanpage’u na Facebooku, poinformuj o konkursie również w swoim newsletterze, na blogu czy stronie internetowej. Zadbaj o atrakcyjne grafiki przyciągające wzrok użytkowników. Rozważ stworzenie skutecznej akcji promocyjnej by dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców.

Po szóste – pamiętaj o ogłoszeniu wyników

Postaraj się przedstawić je w atrakcyjny sposób. Możesz stworzyć post z wynikami, wideo albo transmisję na żywo!

Po siódme – osiągnąłeś swój cel?

Po zorganizowanym konkursie, koniecznie go podsumuj. Jeśli nie dla swojego szefa, nie dla kejpiaji, to dla SIEBIE. Czy zdobyłeś nowych fanów, nowe zapisy na newsletter, być może pojawiło się więcej zapytań o produkt lub usługę? Może Analytics pokazuje więcej odwiedzin na stronie? Ważne byś wyciągnął wnioski co następnym razem należy poprawić lub zmienić. Każdy marketingowiec uczy się na błędach, niekoniecznie cudzych. Nie bój się ich, ale zrób wszystko, żeby popełniać ich jak najmniej.

Kategorie
Artykuły