Czym różnią się grupy odbiorców na Facebooku, Instagramie i Snapchacie?

23 sierpnia 2018

Zanim rozpoczniemy tworzenie reklam… Zanim zaangażujemy w cały proces copywritera i grafika… Zastanówmy się, do jakiej grupy docelowej tak naprawdę chcemy trafić.

Odpowiedź na to pytanie będzie determinowała wybór platformy społecznościowej, ale również styl kreacji reklamowej i samo copy reklamowe.

Facebook jest medium społecznościowym numer jeden. To niezaprzeczalny fakt i nie sposób z nim dyskutować, chociaż oczywiście są grupy odbiorców, które z Facebooka aktywnie nie korzystają, ale które możemy znaleźć na innych platformach. MarketingLand zaprezentował jakiś czas temu dane na temat grup odbiorców korzystających z Facebooka, Instagrama i Snapchata. Badania skupiono na Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Francji, Niemczech, Australii i Kanadzie, a więc na państwach, gdzie odnotowywane są największe wydatki na media. Grupy odbiorców korzystające z platform społecznościowych podzielono na następujące grupy: 13-17 lat, 18-24 lata, 25-34 lat i użytkowników powyżej 35 roku życia, a następnie przyjrzano się, w jakich mediach są najaktywniejsze. Wyniki prezentują się bardzo ciekawie.

Grupa wiekowa 13 – 17

W tej grupie zdecydowanie zwyciężył Snapchat! No, może oprócz Brazylii, bo tam najpopularniejszy jest jednak Facebook. Aplikacja, która służy do udostępnienia treści wizualnych bije rekordy popularności wśród nastolatków. Odbiorcy w tym wieku są niesamowicie zaangażowani w głosowanie przy pomocy zrzutów ekranu i robienie zabawnych selfie, no i oczywiście aktywnie śledzą życie swoich ulubionych idoli.

Grupa wiekowa 18 – 24

Facebook i Snapchat – to ulubione platformy społecznościowe młodych ludzi w Stanach Zjednoczonych, Francji i Kanadzie. W przypadku Niemiec, Australii oraz Brazylii najpopularniejszą platformą jest Instagram. O grupę wiekową 18 – 24 niezwykle zaciekle konkurują właśnie Instagram i Snapchat, który odnosi sukcesy zwłaszcza wśród dolnego pułapu grupy.

Grupa wiekowa 25 – 34

Dla użytkowników w wieku 25 – 34 lata Facebook jest miejscem, w którym rozmawiają ze znajomymi, przeglądają ich profile, szukają informacji, dzielą się spostrzeżeniami i publikują własne zdjęcia. Ufają tej platformie i logują się na niej zazwyczaj codziennie. Drugą chętnie wybieraną platformą społecznościową jest Instagram, który kusi pięknymi zdjęciami. Raczej nie darzą sympatią Snapchata z uwagi na bardzo intensywną zmienność treści.

Grupa wiekowa 35+

W tej grupie wiekowej niezrównanym królem jest, i prawdopodobnie na długo pozostanie, Facebook. Raczej dolny pułap grupy korzysta z Facebooka w wersji mobilnej, jednak zauważamy w tym aspekcie coraz większą zmianę – również dla ludzi starszych smartfony stały się bardzo ważnym elementem dnia codziennego, a łatwość przeglądania aplikacji na mobilu sprawia, że coraz częściej odnotowujemy wzrost właśnie takiego sposobu przeglądania newsfeeda przez osoby starsze. Dolny pułap grupy wiekowej 35+ wybiera też coraz chętniej Instagram.

Dane te mogą być bardzo pomocne w przypadku wybierania najlepszego medium dla swojej marki i kreacji reklamowej, jednak pamiętajmy, by przede wszystkim bazować na wypracowanych doświadczeniach – trendy w social media zmieniają się bowiem bardzo szybko.

Kategorie
Artykuły