Firma w social media w 2018 roku

9 sierpnia 2018

Z roku na rok użytkownicy są coraz bardziej zaangażowani w social media. Komentują, udostępniają, publikują własne materiały.

Z tego względu marki absolutnie nie mogą zrezygnować ze swojej aktywności w mediach społecznościowych i muszą ją uwzględniać w procesie przygotowywania strategii komunikacji. Co więcej, w ciągu bieżącego roku muszą dostosowywać się do aktualnych trendów, a swoje komunikaty – do zmian algorytmów platform społecznościowych. Strategia, która została wdrożona w roku poprzednim i przyniosła dobre rezultaty, może nie dawać spodziewanych efektów dzisiaj. Trendy w social media zmieniają się bardzo szybko, dlatego przeczytaj, co warto uwzględnić, przygotowując nową strategię i jak budować zaangażowanie użytkowników, na których Ci zależy.

Zdecydowany wzrost wydatków na reklamę

Według domu mediowego Zenith Media, reklama w social media stanowi najprężniej rosnący segment reklamy internetowej. Prognozuje się, że wydatki na nią będą rosły średnio o 20% w skali roku! To dużo. Obecnie trwa intensywna walka o zasięg – ten organiczny niestety sukcesywnie spada. Kontrowersyjny wydaje się być również pomysł Facebooka, by na newsfeedzie użytkownika widoczne były wyłącznie treści publikowane przez znajomych i… płatne reklamy. Nawet, jeżeli nie dojdzie do wprowadzenia tak daleko idących zmian, możemy być i tak pewni, że organicznie nie dotrzemy do wielu użytkowników z treściami komercyjnymi. Dlatego obecnie efektywna promocja treści marki w mediach społecznościowych opiera się na płatnej, dobrze zoptymalizowanej reklamie. Nie zapominajmy jednak, że nawet w dobie mocno ucinanych zasięgów organicznych można je nieco podnieść – publikując kreatywne materiały czy angażując użytkowników niestandardowymi akcjami lub stosując dobry real – time marketing. Nie bez znaczenia jest również współpraca z właściwie dobranymi dla naszej marki influencerami, którzy posiadają swoją własną grupę fanów, z którymi już zbudowali dobre relacje i cieszą się w ich oczach wiarygodnością.

Wzrost znaczenia formatów video

Algorytmy mediów społecznościowych premiują formaty wideo. Koniec, kropka. Ten trend będzie się wyłącznie rozwijał i już teraz video budzi zdecydowanie większe zaangażowanie użytkowników od statycznych postów. Materiały wideo, czy to w formie publikowanych postów lub reklam, czy ruchomych cover video w tle, czy w końcu transmisji live, znacznie skracają dystans między marką, a użytkownikiem – potencjalnym klientem. W 2017 roku to właśnie Facebook Live, InstaStories oraz Snapchat zdominowały najczęściej publikowane i najchętniej oglądane materiały w sieci!

Wzrost znaczenia autentycznych treści

Fake newsy czy clickbaity odchodzą w zapomnienie. Użytkownicy są zdecydowanie bardziej wymagający niż kilka lat temu – oczekują od marki wiarygodnych, rzetelnych tekstów, których jedynym zadaniem nie jest wyłącznie sprzedaż produktu. Dopasowanych do aktualnych potrzeb użytkowników, którym są wyświetlane, i faktycznie im potrzebnych – „High-Quality content is a king”. Ciągle rozwijająca się analityka behawioralna umożliwia marketerom coraz lepsze zrozumienie potrzeb użytkowników, do których adresują treści. Wnioski wyciągnięte z tak głębokiej analizy pozwalają na jeszcze lepsze dopasowanie contentu, a co za tym idzie – zwiększenie zaangażowania.

Wzrost popularności czat-botów

Około 60% użytkowników woli skomunikować się z daną firmą poprzez wysłanie wiadomości prywatnej niż dzwoniąc czy wysyłając maila. Z tego względu coraz popularniejsze stają się czat-boty, które są w stanie rozwiązać popularne problemy klientów, poinformować ich o promocjach, zaprosić na organizowane wydarzenia czy… przyjąć ich zamówienie!

Kategorie
Artykuły